
RTX OE TY-01 16x7 20 Satin Black 6x139.7mm 106.1mm
Sale
−9% off!
$795.96 Set of 4
You save
$21.00
per wheel
$84.00
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | RTX OE Replica |
| Wheel Model | TY-01 |
| Part Number | 83078 |
| Diameter | 16" |
| Width | 7 |
| Offset | +20 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 (6x5.5) |
| Finish | Satin Black |
| Centerbore / Hub | 106.1mm |
| Load Rating | 690 kg / 1521 lb lbs |
| EV Approved | No |
| Weight | 26 |
About the RTX OE Replica TY-01
The RTX TY-01 is engineered as an OE replica wheel, designed to meet or exceed the original equipment specifications of the vehicles it is built to replace. Constructed to precise dimensional tolerances, the TY-01 prioritizes fitment accuracy and structural integrity, ensuring a direct, hassle-free installation experience that mirrors the performance expectations of factory-issued wheels.
This RTX OE Replica TY-01 is available in 16x7, +20mm offset, 6x139.7 bolt pattern. The Satin Black finish features a smooth satin black finish that balances subtlety with sophistication.
You may also like

RTX
RTX Vertex 16x7 40 Black Machined Red 5x114.3mm 73.1mm
$189.99

RTX
RTX ST 16x6.5 40 Black 5x114.3mm 67.1mm
$129.00

Black Rhino
Black Rhino SEQUOIA 16x8 +38 Matte Black
$338.00

Ultra
Ultra Type 164 164 16x8 -6 Polished
$180.63

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 16x7 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$150.08

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 16x7 +40 Satin Black
$141.97

9SiX9
9SiX9 SIX-1 Deep Truck/SUV 16x8 -10 Matte Black
$168.97

JNC
JNC JNC004 16x8 +25 Matte Black with Gold Rivets
$285.73