
RTX OE Novi 20x9 30 Satin Black 6x139.7mm 78.1mm
Sale
−20% off!
$1,036.00 Set of 4
You save
$65.99
per wheel
$263.96
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | RTX OE Replica |
| Wheel Model | NOVI |
| Part Number | 507414 |
| Diameter | 20" |
| Width | 9 |
| Offset | +30 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 (6x5.5) |
| Finish | Satin Black |
| Centerbore / Hub | 78.1mm |
| Load Rating | 1000 kg / 2205 lb lbs |
| EV Approved | No |
| Weight | 32 |
About the RTX OE Replica NOVI
The RTX Novi is engineered to meet OE replica standards, replicating the precise fitment and structural integrity of factory original equipment. Produced under controlled manufacturing processes with strict dimensional tolerances, the Novi is designed to deliver a direct-fit replacement experience, ensuring proper hub centering, load ratings, and hardware compatibility right out of the box.
This RTX OE Replica NOVI is available in 20x9, +30mm offset, 6x139.7 bolt pattern. The Satin Black finish features a smooth satin black finish that balances subtlety with sophistication.
You may also like

Vossen
Vossen HF-5 20x9 +32 Matte Gunmetal
$749.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 20x8.5 +40 Satin Black
$205.97

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CA91 20x9 +28 Gunmetal with Machined Spoke Faces
$178.00

XM Street
XM Street XM-609 20x8.5 +35 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$221.30

XXR
XXR 527D 20x9 +35 Chromium Black
$264.99

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels DG15 20x9 +18 Gloss Black
$214.00

Aodhan
Aodhan AFF7 20x9 +30 Gloss Silver with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$362.25

Voxx
Voxx Replicas Hellcat 2 20x9.5 +18 Matte Black
$230.33