
Lock Offroad Wheels Mojave 17x9 0 Matte Bronze with a Matte Black Lip Ring
$288.00
per wheel
$1,152.00 Set of 4
Only 3 wheels left!
Save 5% using code
5D1JB2T8Q
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Lock Offroad Wheels |
| Wheel Model | Mojave |
| Part Number | MOJAVE-7969MRMBR |
| Diameter | 17" |
| Width | 9 |
| Offset | 0 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 (6x5.5) |
| Backspace | 5.00 |
| Finish | Matte Bronze with a Matte Black Lip Ring |
| Centerbore / Hub | 106.20mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 26.00 lbs |
About the Lock Offroad Wheels Mojave
The Lock Offroad Mojave is engineered to meet the structural demands of off-road driving, built to withstand the stress of trail use, rock crawling, and daily truck duty. Constructed with load-bearing integrity in mind, the Mojave is designed to handle the torque, impact, and lateral forces that off-road environments consistently produce, making it a dependable foundation for lifted and leveled truck builds.
This Lock Offroad Wheels Mojave is available in 17x9, 0mm offset, 6x5.5 bolt pattern. Finished in Matte Bronze with a Matte Black Lip Ring.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84