
Dick Cepek Torque 16x8 0 Flat Black with Machined Outer Lip.
$235.54
per wheel
$942.16 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Dick Cepek |
| Wheel Model | Torque |
| Part Number | 90000000059 |
| Diameter | 16" |
| Width | 8 |
| Offset | 0 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 (6x5.5) |
| Backspace | 4.50 |
| Finish | Flat Black with Machined Outer Lip. |
| Centerbore / Hub | 109.98mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 24.00 lbs |
About the Dick Cepek Torque
The Dick Cepek Torque is engineered to meet the structural demands of truck and off-road applications, built to withstand the rigors of trail use and heavy-duty driving conditions. Each wheel undergoes quality control standards consistent with Dick Cepek's commitment to producing dependable, load-bearing wheels suited for vehicles that work as hard as they play.
This Dick Cepek Torque is available in 16x8, 0mm offset, 6x5.5 bolt pattern. Finished in Flat Black with Machined Outer Lip..
You may also like

RTX
RTX Vertex 16x7 40 Black Machined Red 5x114.3mm 73.1mm
$189.99

RTX
RTX ST 16x6.5 40 Black 5x114.3mm 67.1mm
$129.00

Black Rhino
Black Rhino SEQUOIA 16x8 +38 Matte Black
$338.00

Ultra
Ultra Type 164 164 16x8 -6 Polished
$180.63

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 16x7 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$150.08

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 16x7 +40 Satin Black
$141.97

9SiX9
9SiX9 SIX-1 Deep Truck/SUV 16x8 -10 Matte Black
$168.97

JNC
JNC JNC004 16x8 +25 Matte Black with Gold Rivets
$285.73