
XF Offroad XF-238 18x9 +12 Gloss Black with Red Milled Spoke Accents
$220.97
per wheel
$883.88 Set of 4
Save 5% using code
5D1JB2T8Q
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | XF Off-Road |
| Wheel Model | XF-238 |
| Part Number | XF-23818904312GBRM |
| Diameter | 18" |
| Width | 9 |
| Offset | +12 |
| Bolt Pattern | 5x127.0 (5x5), 5x139.7 (5x5.5) |
| Backspace | 5.47 |
| Finish | Gloss Black with Red Milled Spoke Accents |
| Centerbore / Hub | 78.10mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 33.99 lbs |
About the XF Off-Road XF-238
The XF Off-Road XF-238 is engineered to meet the structural demands of off-road and light truck applications, built to withstand the rigors of challenging terrain and varied load conditions. XF Off-Road wheels undergo quality control processes designed to deliver consistent fitment and durability, making the XF-238 a reliable choice for drivers who prioritize dependable performance over the long term.
This XF Off-Road XF-238 is available in 18x9, +12mm offset, 5x5,5x5.5 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Red Milled Spoke Accents.
You may also like

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 18x8 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$178.10

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels VW18 18x8 +45 Silver
$183.75

RTX
RTX ST 18x7 40 Black 5x114.3mm 60.1mm
$145.99

DX4
DX4 Alpha 18x9 +18mm Flat Black
$262.97

AVID1
AVID1 AV6 18x8.5 +35 Gloss Black
$239.80

Option Lab
Option Lab R716 18x9.5 +35 Onyx White
$241.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 18x8 +40 Satin Black
$178.10

Vors
Vors TR4 18x8.5 35 Hyper Black
$230.01