
Vorsteiner VFX-001 24x10 +30 Lunar Iridium SIlver
$995.00
per wheel
$3,980.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Vorsteiner |
| Wheel Model | VFX-001 |
| Part Number | VFX001.24100.5130.25C.84.LI |
| Diameter | 24" |
| Width | 10 |
| Offset | +30 |
| Bolt Pattern | 5x130 (5x5.12) |
| Backspace | 6.68 |
| Finish | Lunar Iridium SIlver |
| Centerbore / Hub | 84.00mm |
| Construction | Rotary Forged |
| Structure | One Piece |
| Weight | 51.00 lbs |
About the Vorsteiner VFX-001
The Vorsteiner VFX-001 is engineered to the exacting standards that define the Vorsteiner product lineup, utilizing construction techniques focused on achieving an optimal balance of structural integrity and reduced rotational mass. Each wheel undergoes rigorous quality control processes to ensure dimensional accuracy and long-term durability, meeting the demands of enthusiasts who expect performance-grade reliability from their fitment.
This Vorsteiner VFX-001 is available in 24x10, +30mm offset, 5x130 bolt pattern. The Lunar Iridium SIlver finish features a classic silver finish with a timeless, clean look.
You may also like

Niche 1PC
Niche 1PC M263 MAZZANTI 22x10 +30 Bronze Brushed
$283.00

Niche 1PC
Niche 1PC M262 MAZZANTI 22x10 +30 Gloss Black Brushed Face
$285.00

Lexani
Lexani Lust 24x10 +30 Chrome
$842.86

Giovanna
Giovanna HALEB 26X10 30 Silver Machined Face
$890.00

Giovanna
Giovanna HALEB 26X10 30 Gloss Black Machined Face
$890.00

Giovanna
Giovanna HALEB 26X10 30 Gloss Black
$890.00

Giovanna
Giovanna BOGOTA 26X10 30 Gloss Black Machined Face
$890.00

Giovanna
Giovanna BOGOTA 26X10 30 Gloss Black
$890.00