
Vorsteiner V-FF109 21x10.5 +15 Carbon Graphite
$535.00
per wheel
$2,140.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Vorsteiner |
| Wheel Model | V-FF109 |
| Part Number | 109.21105.5112.15C.66.CG |
| Diameter | 21" |
| Width | 10.5 |
| Offset | +15 |
| Bolt Pattern | 5x112 (5x4.41) |
| Backspace | 6.34 |
| Finish | Carbon Graphite |
| Centerbore / Hub | 66.56mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Construction | Rotary Forged |
| Structure | One Piece |
| Weight | 37.00 lbs |
About the Vorsteiner V-FF109
The Vorsteiner V-FF109 is built using Vorsteiner's flow-forming manufacturing process, a technique that applies high-pressure rollers to a cast aluminum barrel under heat, stretching and aligning the metal grain structure. The result is a wheel that achieves a strength-to-weight ratio closer to a fully forged piece than a traditional cast wheel, without the associated cost premium of full forging.
This Vorsteiner V-FF109 is available in 21x10.5, +15mm offset, 5x112 bolt pattern. The Carbon Graphite finish features a neutral graphite tone with quiet sophistication and universal appeal.
You may also like

Anovia
Anovia Elder Deco Directional 19x9.5 +22 Brushed Apollo Silver
$270.00

Lexani
Lexani Aries 22x10 +15 Gloss Black
$576.92

Ferrada
Ferrada CM1 22x11 20 Gloss Black Machined Face Center / Chrome Lip
$820.00

Rennen
Rennen CSL-5 20x10 +18 Silver with a Chrome Stainless Steel Lip
$538.00

Vorsteiner
Vorsteiner V-FF112 20x10.5 +22 Carbon Graphite
$515.00

Vorsteiner
Vorsteiner V-FF112 20x9.5 +20 Carbon Graphite
$515.00

Vorsteiner
Vorsteiner V-FF107 20x10.5 +15 Carbon Graphite
$515.00

Lexani
Lexani R-Four 22x10 +18 Chrome
$675.38