
Vorsteiner V-FF107 20x10.5 +15 Carbon Graphite
$515.00
per wheel
$2,060.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Vorsteiner |
| Wheel Model | V-FF107 |
| Part Number | 107.20105.5112.15D.66.CG |
| Diameter | 20" |
| Width | 10.5 |
| Offset | +15 |
| Bolt Pattern | 5x112 (5x4.41) |
| Backspace | 6.34 |
| Finish | Carbon Graphite |
| Centerbore / Hub | 66.56mm |
| Load Rating | 1600 lbs |
| Wheel Style | Mesh |
| Construction | Rotary Forged |
| Structure | One Piece |
| Weight | 37.00 lbs |
About the Vorsteiner V-FF107
The Vorsteiner V-FF107 is built using Vorsteiner's flow-forming manufacturing process, a technique that applies high-pressure rollers to a cast aluminum blank while spinning, stretching and aligning the barrel's grain structure. The result is a wheel with the dimensional precision and reduced weight characteristics associated with forged construction, while maintaining the design flexibility of casting — a practical balance for performance-oriented fitments.
This Vorsteiner V-FF107 is available in 20x10.5, +15mm offset, 5x112 bolt pattern. The Carbon Graphite finish features a neutral graphite tone with quiet sophistication and universal appeal.
You may also like

Vossen
Vossen HF-5 20x9 +32 Matte Gunmetal
$749.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 20x8.5 +40 Satin Black
$205.97

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CA91 20x9 +28 Gunmetal with Machined Spoke Faces
$178.00

XM Street
XM Street XM-609 20x8.5 +35 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$221.30

XXR
XXR 527D 20x9 +35 Chromium Black
$264.99

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels DG15 20x9 +18 Gloss Black
$214.00

Aodhan
Aodhan AFF7 20x9 +30 Gloss Silver with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$362.25

Voxx
Voxx Replicas Hellcat 2 20x9.5 +18 Matte Black
$230.33