
Victor Equipment ALPEN 17x8 +20 Gloss Orange
Sale
−40% off!
$824.00 Set of 4
You save
$139.00
per wheel
$556.00
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Victor Equipment |
| Wheel Model | ALPEN |
| Part Number | 1780APN205130J71 |
| Diameter | 17" |
| Width | 8 |
| Offset | +20 |
| Bolt Pattern | 5x130 (5x5.12) |
| Backspace | 5.29 |
| Finish | Gloss Orange |
| Centerbore / Hub | 71.5mm |
| Load Rating | 2000 lbs lbs |
| Weight | 29.65 lbs |
About the Victor Equipment ALPEN
The Victor Equipment Alpen is engineered to meet the demands of European-inspired performance driving. Built to precise dimensional tolerances, the Alpen is designed to deliver a reliable balance of structural integrity and weight efficiency. Victor Equipment wheels undergo rigorous quality control processes to ensure each unit meets the fitment and load requirements expected by enthusiasts seeking a refined upgrade over factory equipment.
This Victor Equipment ALPEN is available in 17x8, +20mm offset, 5X130 bolt pattern. Finished in Gloss Orange.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84