
TSW SILVERSTONE 20x10 +54 Gloss Black with Mirror Cut Lip
$142.00
per wheel
$568.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | TSW |
| Wheel Model | SILVERSTONE |
| Part Number | 2010SIL545112B72 |
| Diameter | 20" |
| Width | 10 |
| Offset | +54 |
| Bolt Pattern | 5x112 (5x4.41) |
| Backspace | 7.63 |
| Finish | Gloss Black with Mirror Cut Lip |
| Centerbore / Hub | 72.1mm |
| Load Rating | 1925 lbs lbs |
| Weight | 31 lbs |
About the TSW SILVERSTONE
The TSW Silverstone is engineered to meet the demands of drivers who expect both structural integrity and refined aesthetics from their aftermarket wheels. Built to TSW's established quality standards, each wheel undergoes rigorous dimensional and load-rating verification to ensure consistent fitment and long-term durability across a wide range of vehicle applications.
This TSW SILVERSTONE is available in 20x10, +54mm offset, 5X112 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Mirror Cut Lip.
You may also like

Vossen
Vossen HF-5 20x9 +32 Matte Gunmetal
$749.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 20x8.5 +40 Satin Black
$205.97

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CA91 20x9 +28 Gunmetal with Machined Spoke Faces
$178.00

XM Street
XM Street XM-609 20x8.5 +35 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$221.30

XXR
XXR 527D 20x9 +35 Chromium Black
$264.99

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels DG15 20x9 +18 Gloss Black
$214.00

Aodhan
Aodhan AFF7 20x9 +30 Gloss Silver with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$362.25

Voxx
Voxx Replicas Hellcat 2 20x9.5 +18 Matte Black
$230.33