
Strada Perfetto S35 18x8 40mm Gloss Black Machined
$220.00
per wheel
$880.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Strada |
| Wheel Model | Perfetto S35 |
| Part Number | S35850540GBM |
| Diameter | 18" |
| Width | 8 |
| Offset | +40 |
| Bolt Pattern | 5x105 (5x4.13) |
| Finish | Gloss Black Machined |
| Centerbore / Hub | 72.6mm |
| Load Rating | 2200 lbs lbs |
About the Strada Perfetto S35
The Strada Perfetto S35 is engineered to meet the demands of drivers who prioritize both form and function in their wheel selection. Constructed with attention to structural integrity and dimensional precision, the Perfetto S35 undergoes rigorous quality control processes to ensure consistent performance across its available fitments. Each wheel is designed to deliver reliable load capacity and long-term durability under real-world driving conditions.
This Strada Perfetto S35 is available in 18x8, +40mm offset, 5X105 bolt pattern. The Gloss Black Machined finish features a black finish with precision-machined highlights along the spoke faces.
You may also like

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 18x8 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$178.10

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels VW18 18x8 +45 Silver
$183.75

RTX
RTX ST 18x7 40 Black 5x114.3mm 60.1mm
$145.99

DX4
DX4 Alpha 18x9 +18mm Flat Black
$262.97

AVID1
AVID1 AV6 18x8.5 +35 Gloss Black
$239.80

Option Lab
Option Lab R716 18x9.5 +35 Onyx White
$241.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 18x8 +40 Satin Black
$178.10

Vors
Vors TR4 18x8.5 35 Hyper Black
$230.01