
RTX OE Graz 17x8 35 Satin Black 5x120mm 72.6mm
Sale
−13% off!
$803.96 Set of 4
You save
$32.00
per wheel
$128.00
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | RTX OE Replica |
| Wheel Model | GRAZ |
| Part Number | 81580 |
| Diameter | 17" |
| Width | 8 |
| Offset | +35 |
| Bolt Pattern | 5x120 (5x4.72) |
| Finish | Satin Black |
| Centerbore / Hub | 72.6mm |
| Load Rating | 690 kg / 1521 lb lbs |
| EV Approved | No |
| Weight | 24.31 |
About the RTX OE Replica GRAZ
The RTX GRAZ is engineered as a precision OE replica wheel, designed to meet or exceed the dimensional and structural specifications of original equipment fitments. Built to satisfy rigorous quality standards expected of factory-style replacements, the GRAZ delivers reliable performance and consistent fitment accuracy, making it a dependable choice for drivers seeking a direct, hassle-free OE-style replacement.
This RTX OE Replica GRAZ is available in 17x8, +35mm offset, 5x120 bolt pattern. The Satin Black finish features a smooth satin black finish that balances subtlety with sophistication.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84