
Rough Country Steel Wheel 16x8 -6mm Chrome
$134.95
per wheel
$539.80 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Rough Country |
| Wheel Model | Steel Wheel |
| Part Number | RC52-6866C |
| Diameter | 16" |
| Width | 8 |
| Offset | -6 |
| Bolt Pattern | 5x114.3 (5x4.5) |
| Finish | Chrome |
| Centerbore / Hub | 84.00mm |
| Load Rating | 2100 lbs |
| Weight | 25.00 lbs |
About the Rough Country Steel Wheel
Rough Country steel wheels are constructed using traditional stamped and welded steel manufacturing processes, delivering a wheel built for durability and function over form. Steel construction provides inherent resistance to cracking under impact, making these wheels a practical choice for demanding off-road and work environments where reliability and repairability matter more than weight savings.
This Rough Country Steel Wheel is available in 16x8, -6mm offset, 5x4.5 bolt pattern. The Chrome finish features a brilliant chrome finish with mirror-like reflectivity for maximum visual impact.
You may also like

RTX
RTX Vertex 16x7 40 Black Machined Red 5x114.3mm 73.1mm
$189.99

RTX
RTX ST 16x6.5 40 Black 5x114.3mm 67.1mm
$129.00

Black Rhino
Black Rhino SEQUOIA 16x8 +38 Matte Black
$338.00

Ultra
Ultra Type 164 164 16x8 -6 Polished
$180.63

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 16x7 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$150.08

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 16x7 +40 Satin Black
$141.97

9SiX9
9SiX9 SIX-1 Deep Truck/SUV 16x8 -10 Matte Black
$168.97

JNC
JNC JNC004 16x8 +25 Matte Black with Gold Rivets
$285.73