
Road Ready RRW-62624 17x7.5 +45 Silver
$119.79
per wheel
$479.16 Set of 4
Save 5% using code
5D1JB2T8Q
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Road Ready |
| Wheel Model | RRW-62624 |
| Part Number | 560-62624 |
| Diameter | 17" |
| Width | 7.5 |
| Offset | +45 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 (8x6.5) |
| Backspace | 6.02 |
| Finish | Silver |
| Centerbore / Hub | 121.00mm |
| Wheel Style | Bullet |
| Construction | Steel |
| Structure | One Piece |
| Weight | 26.00 lbs |
About the Road Ready RRW-62624
The Road Ready RRW-62624 is engineered to meet the practical demands of everyday driving, built to standard specifications that prioritize structural reliability and consistent performance. Designed with a focus on dimensional accuracy and load-bearing integrity, each wheel undergoes quality control processes intended to deliver dependable fitment across a range of compatible vehicle applications.
This Road Ready RRW-62624 is available in 17x7.5, +45mm offset, 8x6.5 bolt pattern. The Silver finish features a classic silver finish with a timeless, clean look.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84