
Road Ready RRW-08114 16x6.5 +40 Black
$125.92
per wheel
$503.68 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Road Ready |
| Wheel Model | RRW-08114 |
| Part Number | 560-08114 |
| Diameter | 16" |
| Width | 6.5 |
| Offset | +40 |
| Bolt Pattern | 5x115 (5x4.53) |
| Backspace | 5.32 |
| Finish | Black |
| Centerbore / Hub | 70.30mm |
| Wheel Style | Bullet |
| Construction | Steel |
| Structure | One Piece |
| Weight | 24.00 lbs |
About the Road Ready RRW-08114
The Road Ready RRW-08114 is engineered to meet the practical demands of everyday driving, built to consistent quality standards that prioritize structural integrity and long-term reliability. Designed for dependable performance across a range of road conditions, each wheel undergoes quality control processes intended to ensure fitment accuracy and dimensional consistency across its available configurations.
This Road Ready RRW-08114 is available in 16x6.5, +40mm offset, 5x115 bolt pattern. Finished in Black.
You may also like

RTX
RTX Vertex 16x7 40 Black Machined Red 5x114.3mm 73.1mm
$189.99

RTX
RTX ST 16x6.5 40 Black 5x114.3mm 67.1mm
$129.00

Black Rhino
Black Rhino SEQUOIA 16x8 +38 Matte Black
$338.00

Ultra
Ultra Type 164 164 16x8 -6 Polished
$180.63

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 16x7 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$150.08

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 16x7 +40 Satin Black
$141.97

9SiX9
9SiX9 SIX-1 Deep Truck/SUV 16x8 -10 Matte Black
$168.97

JNC
JNC JNC004 16x8 +25 Matte Black with Gold Rivets
$285.73