
Mayhem Warrior 8015 17x9 +18 Black with Machined Spoke Faces and Milled Lip Accents
$199.97
per wheel
$799.88 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | Warrior |
| Part Number | 8015-7970B18 |
| Diameter | 17" |
| Width | 9 |
| Offset | +18 |
| Bolt Pattern | 8x170 (8x6.69) |
| Backspace | 5.71 |
| Finish | Black with Machined Spoke Faces and Milled Lip Accents |
| Centerbore / Hub | 125.20mm |
| Load Rating | 3300 lbs |
| Wheel Style | Mesh |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 26.00 lbs |
About the Mayhem Warrior
The Mayhem Warrior is built to withstand the demands of aggressive off-road and truck applications, engineered with structural integrity as a core priority. Constructed from cast aluminum alloy, the Warrior undergoes rigorous quality control to ensure consistent wall thickness and load-bearing reliability. This approach delivers a wheel that balances durability with manageable weight across its available fitments.
This Mayhem Warrior is available in 17x9, +18mm offset, 8x170 bolt pattern. Finished in Black with Machined Spoke Faces and Milled Lip Accents.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84