
Mayhem Rampage 8090 18x9 18mm Matte Black
$284.99
per wheel
$1,139.96 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | RAMPAGE 8090 |
| Part Number | 8090-8978MB18 |
| Diameter | 18" |
| Width | 9 |
| Offset | +18 |
| Bolt Pattern | 8x180 (8x7.09) |
| Backspace | 5.71 |
| Finish | Matte Black |
| Centerbore / Hub | 124.1mm |
| Load Rating | 3525 lbs |
About the Mayhem RAMPAGE 8090
The Mayhem Rampage 8090 is engineered to meet the structural demands of trucks and off-road-oriented vehicles, built to withstand the stress of aggressive driving conditions. Constructed with a focus on durability and load capacity, the Rampage 8090 undergoes rigorous quality control to ensure each wheel delivers consistent performance across varied terrain and real-world use cases.
This Mayhem RAMPAGE 8090 is available in 18x9, +18mm offset, 8x180 bolt pattern. The Matte Black finish features a flat, non-reflective black finish with an aggressive, understated presence.
You may also like

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 18x8 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$178.10

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels VW18 18x8 +45 Silver
$183.75

RTX
RTX ST 18x7 40 Black 5x114.3mm 60.1mm
$145.99

DX4
DX4 Alpha 18x9 +18mm Flat Black
$262.97

AVID1
AVID1 AV6 18x8.5 +35 Gloss Black
$239.80

Option Lab
Option Lab R716 18x9.5 +35 Onyx White
$241.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 18x8 +40 Satin Black
$178.10

Vors
Vors TR4 18x8.5 35 Hyper Black
$230.01