
Mayhem Monstir 8101 22x8.25 127mm Gloss Black Milled
Sale
−15% off!
$1,798.60 Set of 4
You save
$79.35
per wheel
$317.40
on a set of 4
Only 1 set left!
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | MONSTIR 8101 |
| Part Number | 8101-22881MF116 |
| Diameter | 22" |
| Width | 8.25 |
| Offset | +127 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 (8x6.5) |
| Backspace | 9.63 |
| Finish | Gloss Black Milled |
| Centerbore / Hub | 116.7mm |
| Load Rating | 3200 lbs |
About the Mayhem MONSTIR 8101
The Mayhem MONSTIR 8101 is engineered to meet the structural demands of high-load applications, with construction specifications suited to commercial and fleet-grade fitments. Built to handle the stresses associated with larger vehicle platforms, the MONSTIR 8101 prioritizes durability and dimensional integrity across its available sizing range, making it a dependable choice for work-oriented builds.
This Mayhem MONSTIR 8101 is available in 22x8.25, +127mm offset, 8x165.1 bolt pattern. The Gloss Black Milled finish features a deep black finish with milled spoke accents revealing raw aluminum highlights.
You may also like

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV44 22x9 +24 Hyperblack with Machined Spoke Faces
$260.00

Impact Replicas
Impact Replicas Snowflake 22x9 +24 Gloss Black
$246.21

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV41B 22x9 +24 Gloss Black
$249.00

Strada Replicas
Strada Replicas GM Snowflake Replica 22x9 +31 Polished
$451.00

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV93B 22x9 +31 Hyperblack with Chrome Inserts
$271.00

ARKON OFF-ROAD
ARKON OFF-ROAD Mandela (Proper Directional) 22x12 -51 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$441.75

Impact Replicas
Impact Replicas Snowflake 22x9 +24 Silver with Machined Spoke Faces
$273.28

Giovanna
Giovanna AMUR 22X10.5 40 Gloss Black
$657.00