
Mayhem Monstir 8101 20x8.25 -160mm Chrome
Sale
−15% off!
$2,040.00 Set of 4
You save
$90.00
per wheel
$360.00
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | MONSTIR 8101 |
| Part Number | 8101-2881CR116 |
| Diameter | 20" |
| Width | 8.25 |
| Offset | -160 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 (8x6.5) |
| Backspace | -1.67 |
| Finish | Chrome |
| Centerbore / Hub | 116.7mm |
| Load Rating | 3200 lbs |
About the Mayhem MONSTIR 8101
The Mayhem MONSTIR 8101 is engineered to meet the structural demands of high-load applications, with construction specifications suited to commercial and fleet-grade fitments. Built to handle the stresses associated with larger vehicle platforms, the MONSTIR 8101 prioritizes durability and dimensional integrity across its available sizing range, making it a dependable choice for work-oriented builds.
This Mayhem MONSTIR 8101 is available in 20x8.25, -160mm offset, 8x165.1 bolt pattern. The Chrome finish features a brilliant chrome finish with mirror-like reflectivity for maximum visual impact.
You may also like

Vossen
Vossen HF-5 20x9 +32 Matte Gunmetal
$749.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 20x8.5 +40 Satin Black
$205.97

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CA91 20x9 +28 Gunmetal with Machined Spoke Faces
$178.00

XM Street
XM Street XM-609 20x8.5 +35 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$221.30

XXR
XXR 527D 20x9 +35 Chromium Black
$264.99

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels DG15 20x9 +18 Gloss Black
$214.00

Aodhan
Aodhan AFF7 20x9 +30 Gloss Silver with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$362.25

Voxx
Voxx Replicas Hellcat 2 20x9.5 +18 Matte Black
$230.33