
Mayhem Monstir 8101 20x8.25 127mm Gloss Black Milled
Sale
−15% off!
$1,628.60 Set of 4
You save
$71.85
per wheel
$287.40
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | MONSTIR 8101 |
| Part Number | 8101-2881MF121 |
| Diameter | 20" |
| Width | 8.25 |
| Offset | +127 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 (8x6.5) |
| Backspace | 9.63 |
| Finish | Gloss Black Milled |
| Centerbore / Hub | 121.3mm |
| Load Rating | 3200 lbs |
About the Mayhem MONSTIR 8101
The Mayhem MONSTIR 8101 is engineered to meet the structural demands of high-load applications, with construction specifications suited to commercial and fleet-grade fitments. Built to handle the stresses associated with larger vehicle platforms, the MONSTIR 8101 prioritizes durability and dimensional integrity across its available sizing range, making it a dependable choice for work-oriented builds.
This Mayhem MONSTIR 8101 is available in 20x8.25, +127mm offset, 8x165.1 bolt pattern. The Gloss Black Milled finish features a deep black finish with milled spoke accents revealing raw aluminum highlights.
You may also like

Vossen
Vossen HF-5 20x9 +32 Matte Gunmetal
$749.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 20x8.5 +40 Satin Black
$205.97

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CA91 20x9 +28 Gunmetal with Machined Spoke Faces
$178.00

XM Street
XM Street XM-609 20x8.5 +35 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$221.30

XXR
XXR 527D 20x9 +35 Chromium Black
$264.99

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels DG15 20x9 +18 Gloss Black
$214.00

Aodhan
Aodhan AFF7 20x9 +30 Gloss Silver with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$362.25

Voxx
Voxx Replicas Hellcat 2 20x9.5 +18 Matte Black
$230.33