
Mayhem Monstir 8101 19.5x6.75 -143mm Gloss Black Milled
Sale
−15% off!
$2,026.40 Set of 4
You save
$89.40
per wheel
$357.60
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | MONSTIR 8101 |
| Part Number | 8101-9681MR121 |
| Diameter | 19.5" |
| Width | 6.75 |
| Offset | -143 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 (8x6.5) |
| Backspace | -1.75 |
| Finish | Gloss Black Milled |
| Centerbore / Hub | 121.3mm |
| Load Rating | 3500 lbs |
About the Mayhem MONSTIR 8101
The Mayhem MONSTIR 8101 is engineered to meet the structural demands of high-load applications, with construction specifications suited to commercial and fleet-grade fitments. Built to handle the stresses associated with larger vehicle platforms, the MONSTIR 8101 prioritizes durability and dimensional integrity across its available sizing range, making it a dependable choice for work-oriented builds.
This Mayhem MONSTIR 8101 is available in 19.5x6.75, -143mm offset, 8x165.1 bolt pattern. The Gloss Black Milled finish features a deep black finish with milled spoke accents revealing raw aluminum highlights.
You may also like

Vision
Vision Hauler Single 19.5x7.5 0 Gunmetal Machined Lip
$300.00

Ultra
Ultra Type 164 164 19.5x7.5 0 Polished
$329.84

Ultra
Ultra Type 164 164 19.5x7.5 0 Matte Black
$330.42

Mayhem
Mayhem MONSTIR 8101 19.5x6.75 102 Gloss Black
$417.35

XD
XD XD130 MACHETE DUALLY 20x7.5 -152 Satin Black with Reinforcing Ring
$413.00

XD
XD XD130 MACHETE DUALLY 20x7.5 -152 Matte Gray Black Ring
$319.00

XD
XD XD130 MACHETE DUALLY 20x7.5 +142 Matte Gray Black Ring
$303.00

XD
XD XD130 MACHETE DUALLY 20x7.5 +142 Matte Gray Black Ring
$447.00