
Mayhem Combat 8105 20x9 18mm Chrome
Sale
−12% off!
$1,545.28 Set of 4
You save
$52.68
per wheel
$210.72
on a set of 4
Only 1 wheel left!
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | COMBAT 8105 |
| Part Number | 8105-2997C18 |
| Diameter | 20" |
| Width | 9 |
| Offset | +18 |
| Bolt Pattern | 5x150 (5x5.91), 5x139.7 (5x5.5) |
| Backspace | 5.71 |
| Finish | Chrome |
| Centerbore / Hub | 110mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
About the Mayhem COMBAT 8105
The Mayhem Combat 8105 is engineered to meet the structural demands of truck and off-road applications, built to withstand the rigors of both on-road driving and trail use. Mayhem wheels undergo rigorous load and impact testing to ensure each wheel meets or exceeds industry safety standards, delivering reliable performance across a range of demanding conditions.
This Mayhem COMBAT 8105 is available in 20x9, +18mm offset, 5x150,5x139.7 bolt pattern. The Chrome finish features a brilliant chrome finish with mirror-like reflectivity for maximum visual impact.
You may also like

Cali Off-Road
Cali Off-Road Obnoxious 9107 20x9 18mm Satin Black Milled
$230.00

Hartes Metal Offroad
Hartes Metal Offroad Crossbow 754 20x9 0mm Gloss Black Machined Spoke Faced with a Dark Tint
$305.00

Gear Off-Road
Gear Off-Road Magnus 771B 20x9 +18 Gloss Black
$325.15

XF Offroad
XF Offroad XF-214 20x9 +12 Gloss Black with Chrome Spoke Inserts
$341.00

Cavallo
Cavallo CLV-11 24x9 +18 Gloss Black with Machined Spoke Faces
$459.59

Cavallo
Cavallo CLV-10 24x9 +15 Black with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$459.59

XF Offroad
XF Offroad XF-204 20x9 +20 Matte Black
$341.26

XF Offroad
XF Offroad XF-211 20x9 0 Gloss Black with Milled Spoke Windows
$341.26