
Mayhem Combat 8105 20x12 -44mm Chrome
Sale
−15% off!
$1,594.60 Set of 4
You save
$70.35
per wheel
$281.40
on a set of 4
Only 2 wheels left!
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mayhem |
| Wheel Model | COMBAT 8105 |
| Part Number | 8105-2276C |
| Diameter | 20" |
| Width | 12 |
| Offset | -44 |
| Bolt Pattern | 8x165.1 (8x6.5), 8x170 (8x6.69) |
| Backspace | 4.77 |
| Finish | Chrome |
| Centerbore / Hub | 130.8mm |
| Load Rating | 3640 lbs |
About the Mayhem COMBAT 8105
The Mayhem Combat 8105 is engineered to meet the structural demands of truck and off-road applications, built to withstand the rigors of both on-road driving and trail use. Mayhem wheels undergo rigorous load and impact testing to ensure each wheel meets or exceeds industry safety standards, delivering reliable performance across a range of demanding conditions.
This Mayhem COMBAT 8105 is available in 20x12, -44mm offset, 8x165.1,8x170 bolt pattern. The Chrome finish features a brilliant chrome finish with mirror-like reflectivity for maximum visual impact.
You may also like

Vossen
Vossen HF-5 20x9 +32 Matte Gunmetal
$749.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 20x8.5 +40 Satin Black
$205.97

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CA91 20x9 +28 Gunmetal with Machined Spoke Faces
$178.00

XM Street
XM Street XM-609 20x8.5 +35 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$221.30

XXR
XXR 527D 20x9 +35 Chromium Black
$264.99

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels DG15 20x9 +18 Gloss Black
$214.00

Aodhan
Aodhan AFF7 20x9 +30 Gloss Silver with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$362.25

Voxx
Voxx Replicas Hellcat 2 20x9.5 +18 Matte Black
$230.33