
Mach MP74 18x8 +42 Gloss Black with Machined Spoke Faces
$310.00
per wheel
$1,240.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Mach |
| Wheel Model | MP74 |
| Part Number | MP74-1880B42FGBMF |
| Diameter | 18" |
| Width | 8 |
| Offset | +42 |
| Bolt Pattern | 4x100 (4x3.94), 4x114.3 (4x4.5) |
| Backspace | 6.15 |
| Finish | Gloss Black with Machined Spoke Faces |
| Centerbore / Hub | 72.56mm |
| Wheel Style | Mesh |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 29.00 lbs |
About the Mach MP74
The Mach MP74 is engineered to meet the practical demands of everyday drivers, constructed to deliver consistent structural integrity across a range of fitments. While specific construction details are proprietary, Mach wheels are designed with durability and load compliance in mind, ensuring each wheel meets industry safety standards before reaching the consumer market.
This Mach MP74 is available in 18x8, +42mm offset, 4x100,4x4.5 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Machined Spoke Faces.
You may also like

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 18x8 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$178.10

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels VW18 18x8 +45 Silver
$183.75

RTX
RTX ST 18x7 40 Black 5x114.3mm 60.1mm
$145.99

DX4
DX4 Alpha 18x9 +18mm Flat Black
$262.97

AVID1
AVID1 AV6 18x8.5 +35 Gloss Black
$239.80

Option Lab
Option Lab R716 18x9.5 +35 Onyx White
$241.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 18x8 +40 Satin Black
$178.10

Vors
Vors TR4 18x8.5 35 Hyper Black
$230.01