
Legendary Wheels LW40 Magnum 400 15x6 +5 Gloss Black with Machined Spoke Faces and Lip
$228.95
per wheel
$915.80 Set of 4
Save 5% using code
5D1JB2T8Q
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Legendary Wheels |
| Wheel Model | LW40 |
| Part Number | LW40-50644A |
| Diameter | 15" |
| Width | 6 |
| Offset | +5 |
| Bolt Pattern | 4x114.3 (4x4.5) |
| Backspace | 3.70 |
| Finish | Gloss Black with Machined Spoke Faces and Lip |
| Centerbore / Hub | 72.30mm |
| Wheel Style | Full Face |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 22.00 lbs |
About the Legendary Wheels LW40
The Legendary Wheels LW40 is engineered to meet the practical demands of everyday drivers, built to consistent quality standards that prioritize durability and reliable performance. Designed for compact and standard passenger vehicles, the LW40 undergoes structured quality control to ensure dimensional accuracy and long-term structural integrity across its intended fitment range.
This Legendary Wheels LW40 is available in 15x6, +5mm offset, 4x4.5 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Machined Spoke Faces and Lip.
You may also like

Vision
Vision JG70 Mod Trailer 15x6 0 Black
$63.97

JNC
JNC JNC009 15x8 +25 Silver with a Machined Face and Lip
$248.20

Full Throttle
Full Throttle FT-5092 15x10 -44 Gloss Black with Machined Spoke Faces
$191.81

MST
MST Time Attack 15x7 +20 Machined
$152.25

ESM
ESM ESM-002R 15x8 +15 White with a Machined Lip and Gold Rivets
$207.00

Allied Wheel
Allied Wheel Super Spoke 15x8 -6 Matte Black
$127.74

Hostile
Hostile H133 GLAMIS UTV 15x10 0 Matte Bronze with Matte Black Lip Ring
$284.00

RTX
RTX ST 15x6 45 Black 5x114.3mm 64.1mm
$92.62