
Kraze Cosmos KR194 17x8 38mm Gloss Black
$209.99
per wheel
$839.96 Set of 4
Only 2 wheels left!
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Kraze |
| Wheel Model | COSMOS KR194 |
| Part Number | KR194-7864GB38 |
| Diameter | 17" |
| Width | 8 |
| Offset | +38 |
| Bolt Pattern | 5x115 (5x4.53) |
| Backspace | 5.996062992125984 |
| Finish | Gloss Black |
| Centerbore / Hub | 72.62mm |
| Load Rating | 1800 lbs |
About the Kraze COSMOS KR194
The Kraze Cosmos KR194 is engineered to meet the demands of everyday drivers seeking a reliable and visually refined wheel. Constructed to industry-standard specifications, the Cosmos undergoes quality control processes designed to ensure structural integrity and consistent fitment across a broad range of passenger vehicles, making it a dependable choice for daily driving applications.
This Kraze COSMOS KR194 is available in 17x8, +38mm offset, 5x115 bolt pattern. The Gloss Black finish features a deep, mirror-like black surface that commands attention on any vehicle.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84