
Ignite Flame 24x9.5 +15 Gloss Black with Machined Spoke Faces
$454.00
per wheel
$1,816.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Ignite |
| Wheel Model | Flame |
| Part Number | G0449551615GBM |
| Diameter | 24" |
| Width | 9.5 |
| Offset | +15 |
| Bolt Pattern | 5x115 (5x4.53), 5x120 (5x4.72) |
| Backspace | 5.84 |
| Finish | Gloss Black with Machined Spoke Faces |
| Centerbore / Hub | 74.10mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 54.00 lbs |
About the Ignite Flame
The Ignite Flame is engineered to deliver a balance of structural integrity and refined aesthetics, built to meet the demands of everyday drivers seeking a dependable aftermarket upgrade. Constructed with attention to dimensional accuracy and load-bearing consistency, the Flame is designed to fit a wide range of vehicles without compromising on quality or fitment precision.
This Ignite Flame is available in 24x9.5, +15mm offset, 5x115,5x120 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Machined Spoke Faces.
You may also like

OE Concept
OE Concept C23 24x10 +24 Chrome
$570.00

Koko Kuture
Koko Kuture KAPAN 24x10 15 Gloss Black
$811.67

Vossen
Vossen HF6-4 24x10 +25mm Gloss Black
$949.00

OE Replica Wheels
OE Replica Wheels GM Split-7 Spoke 24x10 +24mm Chrome
$393.00

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV44 24x10 +24 Chrome
$360.00

Rev Replicas
Rev Replicas 586 2014 GMC 24x10 +32 Chrome
$582.95

Borghini
Borghini B19 24x9.5 +30 Chrome
$552.86

OE Revolution
O.E. Revolution G-10 24x10 31 Gloss Black & Milled
$399.97