
Ignite Flame 22x9.5 +15 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$386.00
per wheel
$1,544.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Ignite |
| Wheel Model | Flame |
| Part Number | G0429551615GBML |
| Diameter | 22" |
| Width | 9.5 |
| Offset | +15 |
| Bolt Pattern | 5x115 (5x4.53), 5x120 (5x4.72) |
| Backspace | 5.84 |
| Finish | Gloss Black with Milled Spoke Edges |
| Centerbore / Hub | 74.10mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 48.00 lbs |
About the Ignite Flame
The Ignite Flame is engineered to deliver a balance of structural integrity and refined aesthetics, built to meet the demands of everyday drivers seeking a dependable aftermarket upgrade. Constructed with attention to dimensional accuracy and load-bearing consistency, the Flame is designed to fit a wide range of vehicles without compromising on quality or fitment precision.
This Ignite Flame is available in 22x9.5, +15mm offset, 5x115,5x120 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Milled Spoke Edges.
You may also like

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV44 22x9 +24 Hyperblack with Machined Spoke Faces
$260.00

Impact Replicas
Impact Replicas Snowflake 22x9 +24 Gloss Black
$246.21

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV41B 22x9 +24 Gloss Black
$249.00

Strada Replicas
Strada Replicas GM Snowflake Replica 22x9 +31 Polished
$451.00

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV93B 22x9 +31 Hyperblack with Chrome Inserts
$271.00

ARKON OFF-ROAD
ARKON OFF-ROAD Mandela (Proper Directional) 22x12 -51 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$441.75

Impact Replicas
Impact Replicas Snowflake 22x9 +24 Silver with Machined Spoke Faces
$273.28

Giovanna
Giovanna AMUR 22X10.5 40 Gloss Black
$657.00