
Ignite Flame 22x9.5 +18 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$325.50
per wheel
$1,302.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Ignite |
| Wheel Model | Flame |
| Part Number | G0429552818GBML |
| Diameter | 22" |
| Width | 9.5 |
| Offset | +18 |
| Bolt Pattern | 5x127.0 (5x5), 5x139.7 (5x5.5) |
| Backspace | 5.96 |
| Finish | Gloss Black with Milled Spoke Edges |
| Centerbore / Hub | 78.10mm |
| Load Rating | 2200 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 48.00 lbs |
About the Ignite Flame
The Ignite Flame is engineered to deliver a balance of structural integrity and refined aesthetics, built to meet the demands of everyday drivers seeking a dependable aftermarket upgrade. Constructed with attention to dimensional accuracy and load-bearing consistency, the Flame is designed to fit a wide range of vehicles without compromising on quality or fitment precision.
This Ignite Flame is available in 22x9.5, +18mm offset, 5x5,5x5.5 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Milled Spoke Edges.
You may also like

Raceline
Raceline Outlander 944B 17x8.5 +18 Gloss Black
$289.00

XF Off-Road
XF Offroad XF-238 18x9 +12 Gloss Black with Red Milled Spoke Accents
$220.97

Rev Replicas
Rev Replicas 652 22x9.5 +15 Chrome
$460.95

Replica Tech
Replica Tech RT5 22x9 +15 Silver with Machined Spoke Faces
$403.00

G-Line
G-Line G0036 20x9.5 +20 Matte Black
$312.00

Capri Luxury
Capri Luxury C5288 22x9.5 +10 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$376.00

Capri Luxury
Capri Luxury C5288 22x9.5 +10 Gloss Black with Machined Brushed Spoke Faces
$360.00

Vortek
Vortek VRD-701 18x9 +12 Matte Black with a Simulated Beadlock Lip Ring
$299.97