
ESM ESM-004M 17x8.5 +20 Matte Black with a Gloss Black Lip
$265.50
per wheel
$1,062.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | ESM |
| Wheel Model | ESM-004M |
| Part Number | ESM004MMGB1785DRILL5X130ET35CB731 |
| Diameter | 17" |
| Width | 8.5 |
| Offset | +20 |
| Bolt Pattern | 5x130 (5x5.12) |
| Backspace | 5.54 |
| Finish | Matte Black with a Gloss Black Lip |
| Centerbore / Hub | 73.10mm |
| Wheel Style | Mesh |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 26.00 lbs |
About the ESM ESM-004M
The ESM-004M is engineered to meet the demands of enthusiasts who prioritize both form and function. Constructed to precise tolerances, each wheel undergoes rigorous quality control to ensure structural integrity and consistent fitment across a wide range of applications. ESM's manufacturing standards reflect a commitment to delivering dependable performance without compromise.
This ESM ESM-004M is available in 17x8.5, +20mm offset, 5x130 bolt pattern. Finished in Matte Black with a Gloss Black Lip.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84