
Drag DR19 17x7.5 +42 Gloss Black with a Machined Lip
$183.97
per wheel
$735.88 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Drag |
| Wheel Model | DR19 |
| Part Number | DR191775114273GB |
| Diameter | 17" |
| Width | 7.5 |
| Offset | +42 |
| Bolt Pattern | 5x105 (5x4.13), 5x110 (5x4.33) |
| Backspace | 5.90 |
| Finish | Gloss Black with a Machined Lip |
| Centerbore / Hub | 73.00mm |
| Wheel Style | Mesh |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 25.00 lbs |
About the Drag DR19
The Drag DR19 is engineered as a purpose-built drag star wheel, constructed to meet the demanding load and torque cycles of strip-focused applications. Drag Wheels as a brand has long produced cast aluminum wheels designed for consistent performance under hard launches, prioritizing rotational mass reduction and structural integrity where it matters most — at the bead seat and spoke roots.
This Drag DR19 is available in 17x7.5, +42mm offset, 5x105,5x110 bolt pattern. Finished in Gloss Black with a Machined Lip.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84