
Dirty Life Canyon Race 9314 17x9 -38mm Machined
$1,899.96 Set of 4
You save
$0.01
per wheel
$0.04
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Dirty Life |
| Wheel Model | CANYON RACE 9314 |
| Part Number | 9314-7999M38 |
| Diameter | 17" |
| Width | 9 |
| Offset | -38 |
| Backspace | 3.5039370078740157 |
| Finish | Machined |
| Centerbore / Hub | 71.5mm |
| Load Rating | 3400 lbs |
About the Dirty Life CANYON RACE 9314
The Dirty Life Canyon Race 9314 is purpose-built for serious off-road competition and trail use, engineered to withstand the punishment of desert racing and rock crawling environments. Constructed with a focus on structural integrity and weight management, this wheel is designed to perform under the kind of lateral and impact stress that eliminates lesser options. The Canyon Race represents Dirty Life's commitment to race-proven durability in every build.
This Dirty Life CANYON RACE 9314 is available in 17x9, -38mm offset. Finished in Machined.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84