
Carroll Shelby CS3 20x11 +50 Gunmetal
$562.95
per wheel
$2,251.80 Set of 4
Save 5% using code
5D1JB2T8Q
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Carroll Shelby |
| Wheel Model | CS3 |
| Part Number | CS3-215455-G |
| Diameter | 20" |
| Width | 11 |
| Offset | +50 |
| Bolt Pattern | 5x114.3 (5x4.5) |
| Backspace | 7.94 |
| Finish | Gunmetal |
| Centerbore / Hub | 70.70mm |
| Construction | Rotary Forged |
| Structure | One Piece |
| Weight | 37.00 lbs |
About the Carroll Shelby CS3
The Carroll Shelby Wheels CS3 is engineered to reflect the performance standards associated with the Carroll Shelby name — a legacy built on pushing automotive limits. While specific construction details vary by application, Carroll Shelby Wheels are designed with structural integrity and weight efficiency in mind, drawing on manufacturing practices suited to drivers who demand more from their vehicles than stock components can deliver.
This Carroll Shelby CS3 is available in 20x11, +50mm offset, 5x4.5 bolt pattern. Finished in Gunmetal.
You may also like

Vossen
Vossen HF-5 20x9 +32 Matte Gunmetal
$749.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 20x8.5 +40 Satin Black
$205.97

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CA91 20x9 +28 Gunmetal with Machined Spoke Faces
$178.00

XM Street
XM Street XM-609 20x8.5 +35 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$221.30

XXR
XXR 527D 20x9 +35 Chromium Black
$264.99

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels DG15 20x9 +18 Gloss Black
$214.00

Aodhan
Aodhan AFF7 20x9 +30 Gloss Silver with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$362.25

Voxx
Voxx Replicas Hellcat 2 20x9.5 +18 Matte Black
$230.33