
Black Rhino ARCHES 20x9.5 +12 Matte Brushed Gunmetal with Black Bolts
$511.00
per wheel
$2,044.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | ARCHES |
| Part Number | 2095ACH126114G76 |
| Diameter | 20" |
| Width | 9.5 |
| Offset | +12 |
| Bolt Pattern | 6x114.3 (6x4.5) |
| Backspace | 5.72 |
| Finish | Matte Brushed Gunmetal with Black Bolts |
| Centerbore / Hub | 76.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs lbs |
| Weight | 37.47 lbs |
About the Black Rhino ARCHES
The Black Rhino Arches is engineered as part of Black Rhino's hard alloys lineup, built to meet the structural demands of truck and off-road applications. Constructed from cast aluminum alloy, the Arches is designed to balance weight efficiency with the load-bearing durability required for lifted builds and trail use. Available through major retailers including Discount Tire, the Arches reflects Black Rhino's commitment to accessible, purpose-built wheel construction.
This Black Rhino ARCHES is available in 20x9.5, +12mm offset, 6X114.3 bolt pattern. The Matte Brushed Gunmetal with Black Bolts finish features a finely brushed surface texture with directional grain detailing.
You may also like

Mayhem
Mayhem Warrior 8015 17x9 18mm Gloss Black Milled
$279.99

Vision
Vision Warrior 16x8 +12 Gloss Black with Machined Spoke Face and Accents
$161.99

Black Rock
Black Rock Type 8 997B 15x7 +6 Matte Black
$89.93

RTX
RTX Winter Steel 16x6.5 +25 Black
$95.99

Ultra
Ultra Machine 226 16x8 +10 Satin Black
$192.17

Ultra
Ultra Machine 226 16x8 +10 Gloss Black with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$177.97

Cragar
Cragar 397 Soft 8 15x7 +6 Gloss Black Powder Coated
$109.02

Black Rhino
Black Rhino ROTORUA 20x9.5 +12 Gloss Black
$374.00