
Black Rhino PRIMM 18x9.5 +18 Matte Black with Brass Bolts
$369.00
per wheel
$1,476.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | PRIMM |
| Part Number | 1895PRM186114M76 |
| Diameter | 18" |
| Width | 9.5 |
| Offset | +18 |
| Bolt Pattern | 6x114.3 (6x4.5) |
| Backspace | 5.96 |
| Finish | Matte Black with Brass Bolts |
| Centerbore / Hub | 76.1mm |
| Load Rating | 3640 lbs lbs |
| Weight | 33.15 lbs |
About the Black Rhino PRIMM
The Black Rhino Primm is built to the exacting standards that have made Black Rhino hard alloys wheels a trusted name among truck and off-road enthusiasts. Engineered from high-grade aluminum alloy, the Primm is designed to deliver a reliable strength-to-weight ratio suited for demanding terrain. Its construction reflects Black Rhino's commitment to producing wheels that meet the rigors of both daily driving and trail use without compromise.
This Black Rhino PRIMM is available in 18x9.5, +18mm offset, 6X114.3 bolt pattern. Finished in Matte Black with Brass Bolts.
You may also like

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 18x8 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$178.10

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels VW18 18x8 +45 Silver
$183.75

RTX
RTX ST 18x7 40 Black 5x114.3mm 60.1mm
$145.99

DX4
DX4 Alpha 18x9 +18mm Flat Black
$262.97

AVID1
AVID1 AV6 18x8.5 +35 Gloss Black
$239.80

Option Lab
Option Lab R716 18x9.5 +35 Onyx White
$241.00

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 18x8 +40 Satin Black
$178.10

Vors
Vors TR4 18x8.5 35 Hyper Black
$230.01