
Black Rhino ARCHES 17x9.5 +12 Matte Brushed Gunmetal with Black Bolts
$398.00
per wheel
$1,592.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | ARCHES |
| Part Number | 1795ACH126114G76 |
| Diameter | 17" |
| Width | 9.5 |
| Offset | +12 |
| Bolt Pattern | 6x114.3 (6x4.5) |
| Backspace | 5.72 |
| Finish | Matte Brushed Gunmetal with Black Bolts |
| Centerbore / Hub | 76.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs lbs |
| Weight | 29.58 lbs |
About the Black Rhino ARCHES
The Black Rhino Arches is engineered as part of Black Rhino's hard alloys lineup, built to meet the structural demands of truck and off-road applications. Constructed from cast aluminum alloy, the Arches is designed to balance weight efficiency with the load-bearing durability required for lifted builds and trail use. Available through major retailers including Discount Tire, the Arches reflects Black Rhino's commitment to accessible, purpose-built wheel construction.
This Black Rhino ARCHES is available in 17x9.5, +12mm offset, 6X114.3 bolt pattern. The Matte Brushed Gunmetal with Black Bolts finish features a finely brushed surface texture with directional grain detailing.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84