
Black Rhino KAIZEN 17x9.5 +18 Matte Black
$304.00
per wheel
$1,216.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | KAIZEN |
| Part Number | 1795KZN186114M76 |
| Diameter | 17" |
| Width | 9.5 |
| Offset | +18 |
| Bolt Pattern | 6x114.3 (6x4.5) |
| Backspace | 5.96 |
| Finish | Matte Black |
| Centerbore / Hub | 76.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs lbs |
| Weight | 26.51 lbs |
About the Black Rhino KAIZEN
The Black Rhino Kaizen is engineered as part of Black Rhino's hard alloys lineup, built to meet the structural demands of trucks, SUVs, and off-road-capable vehicles. Constructed from high-grade aluminum alloy, the Kaizen is designed to balance weight efficiency with the load-bearing strength required for lifted applications and trail use. Available in 17-inch fitments, it suits a broad range of truck and 4x4 platforms without compromising durability.
This Black Rhino KAIZEN is available in 17x9.5, +18mm offset, 6X114.3 bolt pattern. The Matte Black finish features a flat, non-reflective black finish with an aggressive, understated presence.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84