
Black Rhino ROTOR 17x8.5 +12 Matte Gunmetal with Brushed Tinted Face
$332.00
per wheel
$1,328.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | ROTOR |
| Part Number | 1785RTR126114G76 |
| Diameter | 17" |
| Width | 8.5 |
| Offset | +12 |
| Bolt Pattern | 6x114.3 (6x4.5) |
| Backspace | 5.22 |
| Finish | Matte Gunmetal with Brushed Tinted Face |
| Centerbore / Hub | 76.1mm |
| Load Rating | 2500 lbs lbs |
| Weight | 32.19 lbs |
About the Black Rhino ROTOR
The Black Rhino Rotor is built to the exacting standards that have made Black Rhino hard alloys wheels a trusted name among truck and off-road enthusiasts. Engineered from high-grade aluminum alloy, the Rotor is designed to deliver a reliable strength-to-weight ratio capable of handling the demands of daily driving and light off-road use, making it a practical choice for drivers who want durability without compromise.
This Black Rhino ROTOR is available in 17x8.5, +12mm offset, 6X114.3 bolt pattern. The Matte Gunmetal with Brushed Tinted Face finish features a finely brushed surface texture with directional grain detailing.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84