
Billet Specialties Lonestar 15x7 0 Polished
$472.00
per wheel
$1,888.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Billet Specialties |
| Wheel Model | Lonestar |
| Part Number | AMC455706140N |
| Diameter | 15" |
| Width | 7 |
| Offset | 0 |
| Bolt Pattern | 5x120.7 (5x4.75) |
| Backspace | 4.00 |
| Finish | Polished |
| Centerbore / Hub | 81.00mm |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 35.00 lbs |
About the Billet Specialties Lonestar
Billet Specialties wheels are precision-engineered using high-grade aluminum billet construction, a process synonymous with the brand's reputation for uncompromising quality. Each wheel is machined to exacting tolerances, delivering structural integrity and consistent performance that cast alternatives simply cannot match. This commitment to billet fabrication is the same philosophy that defines their celebrated billet specialties steering wheels and broader lineup of billet accessories.
This Billet Specialties Lonestar is available in 15x7, 0mm offset, 5x4.75 bolt pattern. The Polished finish features a hand-polished aluminum surface with maximum reflective shine.
You may also like

Vision
Vision JG70 Mod Trailer 15x6 0 Black
$63.97

JNC
JNC JNC009 15x8 +25 Silver with a Machined Face and Lip
$248.20

MST
MST Time Attack 15x7 +20 Machined
$152.25

Full Throttle
Full Throttle FT-5092 15x10 -44 Gloss Black with Machined Spoke Faces
$191.81

ESM
ESM ESM-002R 15x8 +15 White with a Machined Lip and Gold Rivets
$207.00

Allied Wheel
Allied Wheel Super Spoke 15x8 -6 Matte Black
$127.74

Hostile
Hostile H133 GLAMIS UTV 15x10 0 Matte Bronze with Matte Black Lip Ring
$284.00

RTX
RTX ST 15x6 45 Black 5x114.3mm 64.1mm
$92.62