
Azad AZ301 24x10 +40 Silver with Brushed Spoke Faces
$725.00
per wheel
$2,900.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Azad |
| Wheel Model | AZ301 |
| Part Number | AZ30124105112/114.3+40BR/SILVER |
| Diameter | 24" |
| Width | 10 |
| Offset | +40 |
| Bolt Pattern | 5x112 (5x4.41), 5x114.3 (5x4.5) |
| Backspace | 7.07 |
| Finish | Silver with Brushed Spoke Faces |
| Centerbore / Hub | 73.10mm |
| Wheel Style | Mesh |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 51.00 lbs |
About the Azad AZ301
Azad Wheels engineers the AZ301 with a focus on structural integrity and consistent quality across its lineup. Built to meet the demands of drivers who want a bold presence without compromising reliability, the AZ301 reflects Azad's commitment to producing wheels that balance weight management with load-bearing performance — qualities that have made Azad wheels a recognized name among style-conscious truck and SUV owners.
This Azad AZ301 is available in 24x10, +40mm offset, 5x112,5x4.5 bolt pattern. The Silver with Brushed Spoke Faces finish features a finely brushed surface texture with directional grain detailing.
You may also like

INOVIT
INOVIT Frixion 5 20x10 +40 Silver with Machined Spoke Faces
$325.00

Vossen
Vossen CVT 20x10 +50 Metallic Gloss Silver
$550.00

Vossen
Vossen CVT 20x10 +45 Metallic Gloss Silver
$550.00

Vossen
Vossen CVT 20x10 +45 Gloss Graphite Gray
$550.00

Vossen
Vossen CVT 20x10 +45 Gloss Graphite Gray
$550.00

Vossen
Vossen CVT 20x10 +50 Gloss Black Machined Face w/Smoke Tint
$550.00

Vossen
Vossen CV7 20x10 +45 Silver Polished Face
$500.00

Vossen
Vossen HF2 20x10 +50mm Gloss Black Machined with Brushed Lip
$749.00