
ATW Nile 20x9 +10 Satin Black with Bronze Machined Spoke Faces
$373.50
per wheel
$1,494.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | ATW |
| Wheel Model | Nile |
| Part Number | NIL2105135 |
| Diameter | 20" |
| Width | 9 |
| Offset | +10 |
| Bolt Pattern | 6x114.3 (6x4.5), 6x120 (6x4.72) |
| Backspace | 5.39 |
| Finish | Satin Black with Bronze Machined Spoke Faces |
| Centerbore / Hub | 73.10mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 42.00 lbs |
About the ATW Nile
The ATW Nile is engineered to meet the demands of drivers who expect reliable performance without compromise. ATW wheels are built to consistent quality standards, with the Nile designed to balance structural integrity and everyday usability. Whether navigating urban streets or light off-road terrain, the Nile is constructed to handle varied driving conditions with dependable durability across its available fitments.
This ATW Nile is available in 20x9, +10mm offset, 6x4.5,6x120 bolt pattern. Finished in Satin Black with Bronze Machined Spoke Faces.
You may also like

Mayhem
Mayhem Warrior 8015 17x9 18mm Gloss Black Milled
$279.99

Vision
Vision Warrior 16x8 +12 Gloss Black with Machined Spoke Face and Accents
$161.99

Black Rock
Black Rock Type 8 997B 15x7 +6 Matte Black
$89.93

RTX
RTX Winter Steel 16x6.5 +25 Black
$95.99

Ultra
Ultra Machine 226 16x8 +10 Satin Black
$192.17

Ultra
Ultra Machine 226 16x8 +10 Gloss Black with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$177.97

Cragar
Cragar 397 Soft 8 15x7 +6 Gloss Black Powder Coated
$109.02

Black Rhino
Black Rhino ROTORUA 20x9.5 +12 Gloss Black
$374.00