
ARKON OFF-ROAD Mandela (Proper Directional) 22x12 -51 Gloss Black with Milled Spoke Edges
$441.75
per wheel
$1,767.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | ARKON OFF-ROAD |
| Wheel Model | Mandela |
| Part Number | K15122208345 |
| Diameter | 22" |
| Width | 12 |
| Offset | -51 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 (6x5.5) |
| Backspace | 4.49 |
| Finish | Gloss Black with Milled Spoke Edges |
| Centerbore / Hub | 108.00mm |
| Load Rating | 2500 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 45.00 lbs |
About the ARKON OFF-ROAD Mandela
The Arkon Off-Road Mandela is engineered to meet the structural demands of off-road and truck applications, utilizing construction methods designed to balance weight efficiency with load-bearing durability. Built to accommodate aggressive fitments common in lifted truck builds, the Mandela is crafted to handle the stresses of both trail use and daily driving without compromising structural integrity.
This ARKON OFF-ROAD Mandela is available in 22x12, -51mm offset, 6x5.5 bolt pattern. Finished in Gloss Black with Milled Spoke Edges.
You may also like

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV44 22x9 +24 Hyperblack with Machined Spoke Faces
$260.00

Impact Replicas
Impact Replicas Snowflake 22x9 +24 Gloss Black
$246.21

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV41B 22x9 +24 Gloss Black
$249.00

Strada Replicas
Strada Replicas GM Snowflake Replica 22x9 +31 Polished
$451.00

4Play OE Wheels
4Play OE Wheels CV93B 22x9 +31 Hyperblack with Chrome Inserts
$271.00

Impact Replicas
Impact Replicas Snowflake 22x9 +24 Silver with Machined Spoke Faces
$273.28

Giovanna
Giovanna AMUR 22X10.5 40 Gloss Black
$657.00

Factory Reproductions
Factory Reproductions FR52 Ford Expedition Replica Wheels 22x9.5 +44 Gloss Black with Machined Spoke Faces and Outer Lip
$345.00