
American Racing Vintage VN450 HOPSTER 16x7 0 Polished
$497.00
per wheel
$1,988.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | American Racing Vintage |
| Wheel Model | VN450 HOPSTER |
| Part Number | VN5506761 |
| Diameter | 16" |
| Width | 7 |
| Offset | 0 |
| Bolt Pattern | 5x120.65 (5x4.75) |
| Backspace | 4 |
| Finish | Polished |
| Centerbore / Hub | 72.56mm |
| Load Rating | 1580 lbs lbs |
| Weight | 20.98 lbs |
About the American Racing Vintage VN450 HOPSTER
The American Racing Vintage VN450 Hopster is built to the exacting standards that have defined American Racing Vintage rims for decades. Engineered for reliable performance and long-term durability, the Hopster undergoes rigorous quality control to ensure structural integrity and precise fitment. Each wheel reflects a commitment to craftsmanship that enthusiasts have come to expect from one of the most recognized names in the aftermarket wheel segment.
This American Racing Vintage VN450 HOPSTER is available in 16x7, 0mm offset, 5X120.65 bolt pattern. The Polished finish features a hand-polished aluminum surface with maximum reflective shine.
You may also like

RTX
RTX Vertex 16x7 40 Black Machined Red 5x114.3mm 73.1mm
$189.99

RTX
RTX ST 16x6.5 40 Black 5x114.3mm 67.1mm
$129.00

Black Rhino
Black Rhino SEQUOIA 16x8 +38 Matte Black
$338.00

Ultra
Ultra Type 164 164 16x8 -6 Polished
$180.63

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 16x7 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$150.08

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 16x7 +40 Satin Black
$141.97

9SiX9
9SiX9 SIX-1 Deep Truck/SUV 16x8 -10 Matte Black
$168.97

JNC
JNC JNC004 16x8 +25 Matte Black with Gold Rivets
$285.73