
American Racing Vintage Hopster 15x7 -5 Polished
$478.00
per wheel
$1,912.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | American Racing Vintage |
| Wheel Model | Hopster |
| Part Number | VN5505761 |
| Diameter | 15" |
| Width | 7 |
| Offset | -5 |
| Bolt Pattern | 5x120.7 (5x4.75) |
| Backspace | 3.80 |
| Finish | Polished |
| Centerbore / Hub | 72.60mm |
| Load Rating | 1580 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 21.98 lbs |
About the American Racing Vintage Hopster
The American Racing Vintage Hopster is engineered to meet the exacting standards that have defined American Racing Vintage rims for decades. Built to complement classic and custom vehicle builds, the Hopster is constructed with the dimensional consistency and structural integrity that period-correct restorations demand. Each wheel undergoes quality control processes designed to deliver reliable fitment and long-term durability across a range of driving applications.
This American Racing Vintage Hopster is available in 15x7, -5mm offset, 5x4.75 bolt pattern. The Polished finish features a hand-polished aluminum surface with maximum reflective shine.
You may also like

Vision
Vision JG70 Mod Trailer 15x6 0 Black
$63.97

JNC
JNC JNC009 15x8 +25 Silver with a Machined Face and Lip
$248.20

MST
MST Time Attack 15x7 +20 Machined
$152.25

Full Throttle
Full Throttle FT-5092 15x10 -44 Gloss Black with Machined Spoke Faces
$191.81

ESM
ESM ESM-002R 15x8 +15 White with a Machined Lip and Gold Rivets
$207.00

Allied Wheel
Allied Wheel Super Spoke 15x8 -6 Matte Black
$127.74

Hostile
Hostile H133 GLAMIS UTV 15x10 0 Matte Bronze with Matte Black Lip Ring
$284.00

RTX
RTX ST 15x6 45 Black 5x114.3mm 64.1mm
$92.62