
Allied Wheel 83B FWD Black Mod 16x6 +35 Matte Black
$61.97
per wheel
$247.88 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Allied Wheel |
| Wheel Model | 83B |
| Part Number | 83B-6652335 |
| Diameter | 16" |
| Width | 6 |
| Offset | +35 |
| Bolt Pattern | 5x105 (5x4.13), 5x115 (5x4.53) |
| Backspace | 4.88 |
| Finish | Matte Black |
| Centerbore / Hub | 72.00mm |
| Load Rating | 1500 lbs |
| Wheel Style | Bullet |
| Construction | Steel |
| Structure | One Piece |
| Weight | 30.00 lbs |
About the Allied Wheel 83B
The Allied Wheel 83B is engineered by Allied Wheel Components, a manufacturer with deep roots in the commercial and specialty wheel industry. Built to meet demanding load and durability standards, the 83B reflects Allied Wheel's commitment to consistent dimensional accuracy and structural integrity. Each wheel is produced with the precision tolerances that have made Allied Wheel Components a trusted name across fleet, trailer, and utility applications.
This Allied Wheel 83B is available in 16x6, +35mm offset, 5x105,5x115 bolt pattern. The Matte Black finish features a flat, non-reflective black finish with an aggressive, understated presence.
You may also like

RTX
RTX Vertex 16x7 40 Black Machined Red 5x114.3mm 73.1mm
$189.99

RTX
RTX ST 16x6.5 40 Black 5x114.3mm 67.1mm
$129.00

Black Rhino
Black Rhino SEQUOIA 16x8 +38 Matte Black
$338.00

Ultra
Ultra Type 164 164 16x8 -6 Polished
$180.63

Liquid Metal
Liquid Metal Raven 16x7 +40 Gloss Black with Machined Dark Tint Spoke Faces
$150.08

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 16x7 +40 Satin Black
$141.97

9SiX9
9SiX9 SIX-1 Deep Truck/SUV 16x8 -10 Matte Black
$168.97

JNC
JNC JNC004 16x8 +25 Matte Black with Gold Rivets
$285.73