
Advanti Racing Hybris 17x7.5 +36 Gloss Black
$196.89
per wheel
$787.56 Set of 4
Only 2 wheels left!
Save 5% using code
5D1JB2T8Q
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | Advanti Racing |
| Wheel Model | Hybris |
| Part Number | HY7S515365 |
| Diameter | 17" |
| Width | 7.5 |
| Offset | +36 |
| Bolt Pattern | 5x115 (5x4.53) |
| Backspace | 5.67 |
| Finish | Gloss Black |
| Centerbore / Hub | 73.10mm |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 26.00 lbs |
About the Advanti Racing Hybris
The Advanti Racing Hybris is engineered to the quality standards that have made Advanti Racing wheels a trusted name among enthusiasts seeking reliable performance without compromise. Built to meet rigorous load and impact specifications, the Hybris reflects Advanti Racing USA's commitment to consistent manufacturing tolerances, ensuring proper fitment and long-term structural integrity across a wide range of daily-driven and spirited applications.
This Advanti Racing Hybris is available in 17x7.5, +36mm offset, 5x115 bolt pattern. The Gloss Black finish features a deep, mirror-like black surface that commands attention on any vehicle.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84