
3SDM 0.05 17x8 +35 Silver with Mirror Cut Machined Spoke Edges and Outer Lip Flange
$286.00
per wheel
$1,144.00 Set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | 3SDM |
| Wheel Model | 0.05 |
| Part Number | 5060530682379 |
| Diameter | 17" |
| Width | 8 |
| Offset | +35 |
| Bolt Pattern | 4x108.0 (4x4.25) |
| Backspace | 5.88 |
| Finish | Silver with Mirror Cut Machined Spoke Edges and Outer Lip Flange |
| Centerbore / Hub | 73.10mm |
| Load Rating | 1433 lbs |
| Construction | Alloy |
| Structure | One Piece |
| Weight | 26.00 lbs |
About the 3SDM 0.05
The 3SDM 0.05 is crafted as a cast alloy wheel engineered to deliver a balance of structural integrity and refined aesthetics. 3SDM alloy wheels are produced with consistent quality control standards that meet the expectations of enthusiasts who demand reliable fitment and a clean, precise finish across a wide range of European and Japanese vehicle platforms.
This 3SDM 0.05 is available in 17x8, +35mm offset, 4x4.25 bolt pattern. The Silver with Mirror Cut Machined Spoke Edges and Outer Lip Flange finish features a classic silver finish with a timeless, clean look.
You may also like

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Bronze
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 0 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Black
$292.50

RRW
RRW RR7-H 17x8.5 +25 Matte Bronze
$292.50

Liquid Metal
Liquid Metal Shift 17x7.5 0 Satin Black
$156.97

Liquid Metal
Liquid Metal Splice 17x7.5 +38 Gloss Black with Machined Spoke Accents and Outer Lip
$164.09

Liquid Metal
Liquid Metal Shadow 17x7.5 +40mm Satin Black
$164.09

Ultra
Ultra Maverick 235 17x8 +25 Black with Diamond Cut Lip and Spoke Accents
$190.84