
ATX AO402 INDY 22.5x8.25 +145 Satin Black Milled - Front
Sale
−10% off!
$3,060.00 Set of 4
You save
$90.00
per wheel
$360.00
on a set of 4
Recommended Add-ons
Free Shipping
Fitment Verified
Secure Payment
Specifications
| Brand | ATX |
| Wheel Model | AO402 INDY |
| Part Number | AO40222510901 |
| Diameter | 22.5" |
| Width | 8.25 |
| Offset | +145 |
| Bolt Pattern | 10x285.75 (10x11.25) |
| Backspace | 10.33 |
| Finish | Satin Black Milled - Front |
| Centerbore / Hub | 220.1mm |
| Load Rating | 8080 lbs lbs |
| Weight | 55 lbs |
About the ATX AO402 INDY
The ATX AO402 INDY is engineered under the American Racing ATX series platform, a lineage built on decades of wheel manufacturing expertise. Sized for commercial and medium-duty applications at 22.5x8.25, this wheel is constructed to meet the structural demands of larger vehicle platforms. ATX rims in this class prioritize load-bearing integrity and dimensional consistency, qualities essential for fleet and work-grade fitments.
This ATX AO402 INDY is available in 22.5x8.25, +145mm offset, 10X285.75 bolt pattern. Finished in Satin Black Milled - Front.
You may also like

ATX
ATX AO400 BAJA 22.5x9 +152 Gloss Black Milled - Front
$344.00

ATX
ATX AO400 BAJA 22.5x8.25 +145 Gloss Black Milled - Front
$755.00

ATX
ATX AO200 BAJA LITE 22.5x8.25 +147 Light Polished
$410.00

ATX
ATX AO402 INDY 22.5x8.25 +145 Polished - Front
$665.00

ATX
ATX AO200 BAJA LITE 24.5x8.25 +144 Polished - Inner
$400.00

ATX
ATX AO200 BAJA LITE 24.5x8.25 +144 Polished - Inner
$480.00

ATX
ATX AO200 BAJA LITE 22.5x8.25 +147 Polished - Inner
$425.00

ATX
ATX AO405 TREX 24.5x8.25 +144 Gloss Black Milled - Front
$744.00